Climate Campaigners Logo
Climate Campaigners City Logo
Climate Campaigners Logo
Climate Campaigners City Logo

İzmir

İzmir & Siz

İzmir'in büyük iklim hedefleri var, birlikte bunlara daha hızlı ulaşabiliriz.

Hepimiz biliyoruz ki, bir geleceğimiz olmasını istiyorsak CO₂ nötr yaşamaya başlamalıyız. Hepimiz, yani siz, ben ve diğer pek çok İzmirli. Şehrimizi daha yeşil ve dirençli hale getirmek için hemen burada, hemen şimdi yaşamlarımızı değiştirmek istiyoruz. Somut olarak bu şu anlama geliyor: Enerji tüketimimizi azaltıyoruz. Sürdürülebilir ve aktif ulaşım seçeneklerini tercih ediyoruz. Atık üretmekten kaçınıyoruz. Geri dönüşüm yapıyoruz. Şehrimiz, hepimizin desteğine ihtiyaç duyuyor!

İklim Mücadeleleri

Kendi İklim Mücadelenizi başlatınız. Size destek olmak için buradayız.

İster enerji verimliliği ister ulaşım olsun, ilginizi çeken bir konu başlığı seçiniz ve ilgili Mücadeleleri bulunuz. Diyelim ki Çamaşır Kurutma Mücadelesini seçtiniz. Bu mücadeleyi seçtiğinizde elektrik kullanmadan giysileri nasıl (gerçekten tertemiz olacak şekilde!) kurutacağınıza dair ipuçları bulacaksınız. Bu mücadeleyi başarırsanız hemen ne kadar CO₂ salımı azalttığınızı ve ne kadar puan topladığınızı göreceksiniz. Birkaç #CCchallenge tamamladıktan sonra size uygun olabilecek başka mücadeleler de önereceğiz. Böylelikle mücadelelere katılmayı sürdürmeniz ve daha fazla puan toplamanız kolaylaşacak. CO₂ salımı azaltımı ipuçlarımızı derlerken CO₂ azaltma alanında uzman bilim insanlarından oluşan bir ekiple çalışıyoruz. Farklı disiplinlerden gelen uzman ekibimiz, Avrupa ve Güney Afrika'daki çeşitli üniversitelerde araştırmalar yürütüyor. CO₂ ayak izinizi azaltmanın kolay ve etkili yollarını bulmak için çalışıyorlar.

İklim faaliyetleri

İzmir'i karbonsuz bir şehir yapmak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında Belediye Başkanları Sözleşmesine (CoM) katılmıştır. Belediyemizin aynı yıl iklim değişikliği konusunda sera gazlarının %20 azaltılması ile ilgili verdiği taahhüt 2019 yılında 2030’a kadar sera gazlarının %40 azaltılması ve iklim değişikliği etkilerine uyum sağlayarak kentimizin dirençliliğinin artırılması olarak yenilenerek, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) hazırlanmıştır. Farklı sektörlerde enerji tüketimi kaynaklı salımların azaltılmasını ve uyum kapsamındaki sektörlerde temel iklim riskleri ve kırılganlıkları ele alan 58 eylem belirlenmiştir. İzmir, Ülkemizin, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Yeşil Şehirler Programı’na katılan ilk şehri olup, hazırlanan İzmir Yeşil Şehir Eylem Planı (YŞEP) ile altyapı yatırımları, politika tedbirleri, kapasite geliştirme ve savunuculuk girişimlerini içeren, yeşil bir İzmir odaklı 47 eylem önerilmektedir. Şehirler Sıfıra Yarışıyor programına dahil olarak 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflemiştir. İzmir, 100 kentin yer alacağı Avrupa Birliği’nin İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na seçilmiştir. Böylece 2050 net sıfır karbon hedefi 2030’a çekilmiştir.

Uygulamayı edininiz

Thank You

The form was submitted successfully.